Види ментальних спотворень

1.Надмірне узагальнення
Ми говоримо про надмірне узагальнення, коли висновок про щось загальне робиться на основі одиничної події або факту.
Наприклад: “Якщо керівник мені зробив зауваження, значить моя робота нічого не варта”.
Доволі часто ознакою надмірного узагальнення може бути використання у мові наступних слів: “ніколи”, “нічого”, “як завжди”, “всі”, “постійно”.

2.Персоналізація
Мова йде про самозвинувачення за події, що не належать до сфери вашого впливу. За умов персоналізації людина буде впевненою, що все, що кажуть або роблять інші люди, направлене на неї, а сама вона є причиною тих або інших подій.
Наприклад: “Через мене мій менеджер у поганому гуморі” (якщо це твердження безпідставне, тобто ви навмисне нічого для цього не зробили).

3.Фільтрування
Фокус на негативних складових та ігнорування позитивних. Фільтрування не дає людині змоги отримати ресурс, оскільки концентрація уваги направлена на негативні події. Таке сприйняття дійсності нерідко призводить до депресії.
Наприклад: “У мене був абсолютно жахливий день” (об’єктивно, у кожному дні буває щось хороше).

4.Ігнорування позитивних моментів
Коли всі сприятливі події у житті пояснюються з точки зору удачі, везіння, збігу обставин тощо. Ця позиція також є програшною, оскільки за неї людина вважає, що заслуговує тільки на погане, а все хороше з нею трапляється випадково.
Наприклад: “Мені просто пощастило з підвищенням заробітної платні, цього кварталу його отримали усі”.

5.Чорно-біле мислення
Йдеться про впадання у крайнощі. Досить часто чорно-біле мислення використовують як форму маніпуляції, оскільки воно спирається на те, що людина оцінює ситуацію лише тут і зараз, не інтегруючи минулий досвід.
Наприклад: хтось робить вам зауваження і ви робите висновок, що він або вона прискіпливо до вас ставиться (при цьому, ігнорується весь попередній досвід спілкування та відносин між вами).
Дане когнітивне викривлення формує полярність сприйняття та призводить до емоційної нестабільності, за якої, наприклад, одна й та сама людина, вам буде видаватися то доброю, то злою.

6.Катастрофізація
Жартуючи, ми кажемо про це “робить із мухи слона”.
Катастрофізація полягає у масштабуванні і гіперболізації “поганих” думок.
Наприклад: “Якщо я вчасно не закінчу задачу, мене із соромом звільнять”.

7.Емоційне розмірковування
Полягає у надмірному покладанні на емоції, за якого власна реакція на подію не розрізняється з об’єктивними фактами.
Наприклад: “Мені страшно, значить я – в небезпеці”.
Поодинокі когнітивні упередження легко виявити та змінити, проте часто на практиці зустрічається змішування декількох ментальних викривленнях. Якщо ви помічаєте за собою суб’єктивність сприйняття чи схильні до надмірної тривоги або депресії, радимо звернутися за професійною допомогою.

Психолог Ольга Лозовська

1